Ero sivun ”Radioamatöörislangi” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
(luokittelu) |
(Geloso) |
||
Rivi 123: | Rivi 123: | ||
|Foto | |Foto | ||
|Pikku Roobertinkadulla ja myöhemmin Annankadulla sijainnut Elektrofoto-niminen elektroniikka-alan liike. | |Pikku Roobertinkadulla ja myöhemmin Annankadulla sijainnut Elektrofoto-niminen elektroniikka-alan liike. | ||
|- | |||
|Geloso | |||
|Oli italialainen laite- ja komponenttivalmistaja. Geloson ryömivä [[VFO]] oli kauan rakentelijoiden yleisessä käytössä. Geloson VFO plus 807. Sanontana oli: ''Lukitse se geloson VFO hakaneulalla pöytääsi kiinni.'' | |||
|- | |- | ||
|hertsikeppi | |hertsikeppi |
Nykyinen versio 2. huhtikuuta 2022 kello 21.15
Radioamatööreillä, kuten monilla muillakin harrastajapiireillä on oma slanginsa. Radioamatöörien slangisanat ovat usein johdettuja asioiden englanninkielisistä nimistä väännettynä suomenkieliseen muotoon tai muuten humoristisia väännöksiä tai käyttötapoja sanoista.
Tässä muutamia esimerkkejä:
bandi | taajuusalue |
beami, biimi | suunta-antenni, esim. jagiantenni |
bulletiini | kerhon tai liiton (mm. SRAL, ARRL) yleensä viikottainen tiedote ajankohtaisista asioista |
harmooninen | slangimerkityksessä radioamatöörin lapsi |
kapula, pamppu | käsiradio |
keppi | GP-antenni (joskus leikkisästi myös "kukkakeppi") |
kontesti | radioamatöörikilpailu |
kontestijyrä | radioamatöörikilpailussa menestynyt radioamatööri |
kuso, kusoilu, kusottelu | Radioamatöörien välinen yhteydenpito, ks. myös nokkakuso. Tulee radiolyhenteestä QSO. |
lintumittari | Bird-merkkinen teho- ja SWR-mittari |
Moppe | vanhasta matkapuhelimesta tai muusta radiopuhelimesta radioamatöörikäyttöön modifioitu laite |
nokkakuso | tapaaminen kasvokkain, "nokakkain"; ks. myös kuso |
piikkisika | radioamatöörin auto, jossa on paljon antenneja |
pileup, pailappi | tilanne jossa asemaa kutsuu monta asemaa, myös Contest Club Finlandin jäsenlehden nimi |
pumppu | pumppuavain, perinteinen sähkötysavain |
rigi | lähetinvastaanotin |
ripiitteri, ripeli, vieteri | radioamatööritoistinasema (engl. repeater) |
roottori | maston tai antennin kääntämiseen tarkoitettu kääntömoottori |
rytty | RTTY-lähetelaji, radiokaukokirjoitin |
shack, hamshack, hamsäkki | radioamatöörin harrastusnurkka tai -huone |
shack-on-belt | radioamatööri, jolla roikkuu vyöllä reilusti radioamatöörilaitteita ym. elektroniikkaa |
siivilä | CW, sähkötys |
suhinabandit | Monesti hiljainen tai vähäaktiivinen bandi, jolta yleensä kuuluu vain "suhinaa". Tarkoitetaan yleensä VHF-, UHF- ja SHF-alueita, mutta joskus myös 15m, 10m sekä WARC-bandit. |
SWL | kuuntelija-amatööri (engl. shortwave listener) |
titaus | sähkötys |
tuneri | antenninvirityslaite |
Vipunen | Radioamatööri-lehti |
workkia, vorkkia | (verbi) työskennellä, pitää radioamatööriyhteyksiä |
seuraavat lyhennesivulle? ->
- XYL = vaimo (ex-young lady)
- YL = naisoperaattori (young lady)
Erityisiä, historiallisia tai alueellisia sanoja
Seuraava lista sisältää erityisiä, vanhahtavia, tai muuten ei yleisessä käytössä nykyisin olevia sanoja.
Aku Ankka | SSB-lähetteen kuvaus Suomessa lähetteen alkuaikoina 1950-luvulla; vertaa sivunauhan sotkija. |
anteeni, aneetti, antteni | antenni |
Beethoven soitteli | Joskus kakkosten iltarinkulan sekaan sävelmää Für Elise soitellut asema. |
bygata | rakentaa tai koota rakennussarjasta laite tai antenni itse |
diiekkis | DX, espanjankielen ääntämystä matkiva ilmaus |
elukka | antennin elementti |
Erottajan ihme | OH2QQ:n jagiantenni 1950-luvulla, näkyi Mannerheimintielle saakka. |
flipari | flip-flop, kiikku, kaksivapaa vippa |
Foto | Pikku Roobertinkadulla ja myöhemmin Annankadulla sijainnut Elektrofoto-niminen elektroniikka-alan liike. |
Geloso | Oli italialainen laite- ja komponenttivalmistaja. Geloson ryömivä VFO oli kauan rakentelijoiden yleisessä käytössä. Geloson VFO plus 807. Sanontana oli: Lukitse se geloson VFO hakaneulalla pöytääsi kiinni. |
hertsikeppi | monialueinen maatasoantenni (ground plane) |
himmeli | repsottavan oloinen quad-antenni; nykyisin yleiskielessä kaikenlainen hökötys tai viritelmä |
Hilppainen | hollantilainen elektroniikkayhtymä Philips; vrt. vilppainen |
händitölkki | kannettava radiolaite (handie-talkie) |
hönkä | sähkö, teho; "hönkä loppui" |
kipparibandi | 1950-luvulla 80 metrin alueesta oli osa varattu mm. sisävesilaivojen radioliikenteeseen. Taajuusalueen 3635–3685 kHz käyttö oli kielletty radioamatööreiltä. |
kituri | kidekone |
Kimono line | Trion ensimmäiset lähettimet ja vastaanottimet 1960-luvulla |
Kolopitsi-osku | Colpitts-oskillaattori |
kompuutteri | tietokone |
Koomakauppa | KO-MA Oy |
kuvakaappi | televisiovastaanotin |
Köyhien Stocka | Romuliike Ruskeasuolla, joka möi mm. romutettujen IBM- laitteistojen osia. Radioamatöörien suosiossa olivat isot elkot, Bapst- tuulettimet ja tietokoneiden piirilevykortit. |
Laihian kanava | puhelin, ks. pitkälanka |
lanka | lanka-antenni |
lyytti | elektrolyyttikondensaattori, nyk. elko |
Michelssonin raportti | 59 + 40 dB; Onni-Gideonin eli ex OH1OG:n (SK) raportti 80 m:llä. |
mobileerata | pitää yhteyksiä ajoneuvoon asennetun ra-aseman avulla |
muhentaja | muuntaja |
nekastiivinen | negatiivinen |
pitkälanka | vanhassa slangisanastossa puhelin, nykyisin yleensä pitkälanka-antenni |
Primula | Kalevankadun alkupäässä sijainnut kakkosten kuukausikokouspaikka 50-60 luvulla |
Ryynänen | Pekan, OH1RY, lempinimi, oikea sukunimi on Kolehmainen |
Yrmy, Yrmy Iivari | Ossin, OH3YI, lempinimi |