Ero sivun ”Luokka:Lähetelajit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
>Oh2mqk pEi muokkausyhteenvetoa |
>Oh2mqk pEi muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 26: | Rivi 26: | ||
| [[SSB]] | | [[SSB]] | ||
| Yksisivunauhalähete, [[SSB#LSB_-_Lower_Side_Band|LSB]], [[SSB#USB_-_Upper_Side_Band|USB]] | | Yksisivunauhalähete, [[SSB#LSB_-_Lower_Side_Band|LSB]], [[SSB#USB_-_Upper_Side_Band|USB]] | ||
|- | |||
| F1B, F1D | |||
| [[FSK]], taajuussiirtymäavainnus | |||
| Digitaalinen lähetelaji, esim. [[RTTY]] viestinnässä. | |||
|- | |- | ||
| F3 | | F3 |
Versio 7. marraskuuta 2004 kello 23.04
Lähetelajit, englanniksi Emission Modes
Lajitunnus | Kansanomainen nimitys | Kuvaus |
---|---|---|
A1A | CW, Sähkötys | Kapeakaistainen kantoaaltoa katkomalla tehty lähete, katso myös: Morse |
J2A | CW, SSB | Sähkötys vaihdelen kantoaaltoa merkin ja tauon välillä. Yleensä vastaanotetaan laittaen toinen kantoaalto nollabittiin. Katso myös: Morse. Tämä on myös läheistä sukua FSK modulaatiolle, joka on mm. RTTY kommunikaatiossa käytetty tapa. |
A3 | AM | Amplitudimodulaatio, puhelähetystä noin 6-8 kHz leveällä kaistalla |
A3G | DSB | Amplitudimodulaatio tukahdutetulla kantoaallolla |
J3E, A3J | SSB | Yksisivunauhalähete, LSB, USB |
F1B, F1D | FSK, taajuussiirtymäavainnus | Digitaalinen lähetelaji, esim. RTTY viestinnässä. |
F3 | FM, taajuusmodulaatio | Vakiotehoinen kantoaalto vaihtelee taajuuttaan viestisignaalin tahdissa |
G3 | PhM, vaihemodulaatio | Vakiotehoinen kantoaalto vaihtelee taajuuttaan viestisignaalin tahdissa, käytännössä puheviestinnässä ei FM ja PhM ole eroteltavissa. |
TODO:
- fast-scan TV, normaali analoginen, ATV-FM
- SSTV
- digitaaliset lähetteet
- FAX
Sivut, jotka ovat luokassa Lähetelajit
Seuraavat 26 sivua kuuluvat tähän luokkaan. Sivujen kokonaismäärä luokassa on 26.