Ero sivun ”Luokka:Lähetelajit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
>Oh2mqk Ei muokkausyhteenvetoa |
>Oh2mqk pEi muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 14: | Rivi 14: | ||
| [[AM]] | | [[AM]] | ||
| Amplitudimodulaatio, puhelähetystä noin 6-8 kHz leveällä kaistalla | | Amplitudimodulaatio, puhelähetystä noin 6-8 kHz leveällä kaistalla | ||
|- | |||
| A3G | |||
| [[AM|DSB]] | |||
| Amplitudimodulaatio tukahdutetulla kantoaallolla | |||
|- | |- | ||
| A3J | | A3J | ||
Rivi 22: | Rivi 26: | ||
| [[FM]], taajuusmodulaatio | | [[FM]], taajuusmodulaatio | ||
| Vakiotehoinen kantoaalto vaihtelee taajuuttaan viestisignaalin tahdissa | | Vakiotehoinen kantoaalto vaihtelee taajuuttaan viestisignaalin tahdissa | ||
|- | |||
| G3 | |||
| [[PhM]], vaihemodulaatio | |||
| Vakiotehoinen kantoaalto vaihtelee taajuuttaan viestisignaalin tahdissa, käytännössä puheviestinnässä ei [[FM]] ja [[PhM]] ole eroteltavissa. | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versio 7. marraskuuta 2004 kello 22.47
Lähetelajit, englanniksi Emission Modes
Lajitunnus | Kansanomainen nimitys | Kuvaus |
---|---|---|
A1 | CW, Sähkötys | Kapeakaistainen kantoaaltoa katkomalla tehty lähete, katso myös: Morse |
A3 | AM | Amplitudimodulaatio, puhelähetystä noin 6-8 kHz leveällä kaistalla |
A3G | DSB | Amplitudimodulaatio tukahdutetulla kantoaallolla |
A3J | SSB | Yksisivunauhalähete, LSB, USB |
F3 | FM, taajuusmodulaatio | Vakiotehoinen kantoaalto vaihtelee taajuuttaan viestisignaalin tahdissa |
G3 | PhM, vaihemodulaatio | Vakiotehoinen kantoaalto vaihtelee taajuuttaan viestisignaalin tahdissa, käytännössä puheviestinnässä ei FM ja PhM ole eroteltavissa. |
Sivut, jotka ovat luokassa Lähetelajit
Seuraavat 26 sivua kuuluvat tähän luokkaan. Sivujen kokonaismäärä luokassa on 26.