Ero sivun ”DMR-ryhmät” versioiden välillä
>Oh7lzb |
>Oh2glg Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 7: | Rivi 7: | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
| | | Puheryhmä | ||
| | | Tarkenne (Aikaväli tms.) | ||
| | | Selite | ||
|- | |- | ||
| | | 1 | ||
| Worldwide (TS 1) | |||
| DMR MARC - puheryhmä, joka kuuluu kaikissa linkitetyissä toistimissa ympäri maailman. | |||
|- | |||
| 2 | |||
| EU (TS 1) | |||
| DMR MARC - puheryhmä, joka kuuluu kaikissa linkitetyissä toistimissa Euroopan sisällä. | |||
|- | |||
| 214 | |||
| Spain (TS 1) | |||
| DMR MARC-verkossa voidaan kohdistaa yhteys vain Suomi-Espanja käyttämällä Espanjan puheryhmä-ID:tä. | |||
|- | |||
| 228 | |||
| Switzerland (TS 1) | |||
| DMR MARC-verkossa voidaan kohdistaa yhteys vain Suomi-Sveitsi käyttämällä Sveitsin puheryhmä-ID:tä. | |||
|- | |||
| 232 | |||
| Austria (TS 1) | |||
| DMR MARC-verkossa voidaan kohdistaa yhteys vain Suomi-Itävälta käyttämällä Itävallan puheryhmä-ID:tä. | |||
|- | |||
| 262 | |||
| Germany (TS 1) | |||
| DMR MARC-verkossa voidaan kohdistaa yhteys vain Suomi-Saksa käyttämällä Saksan puheryhmä-ID:tä. | |||
|- | |||
| 244 | |||
| OH-DMR (TS 1&2) | |||
| Yleinen puheryhmä Suomessa sekä toistimilla että suorilla kanavilla. | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 244xxxx | |||
| varaa tästä eteenpäin puheryhmät... | | varaa tästä eteenpäin puheryhmät... | ||
| ja kirjoita selitys | | ja kirjoita selitys. Vaatinee tarkempia pohdintoja, miten ja mitä numeroita sopii käyttää. | ||
|- | |- | ||
| 2440900 | | 2440900 | ||
Rivi 27: | Rivi 59: | ||
| aprs.fi:n toimittamat 145 MHz kelihälytykset (ei käytössä vielä) | | aprs.fi:n toimittamat 145 MHz kelihälytykset (ei käytössä vielä) | ||
|} | |} | ||
= Mietteitä allokoinnista = | = Mietteitä allokoinnista = | ||
2440000 oli aiemmin käytetty yleispuheryhmä-ID, koska 244 on DMR-MARC:in suositeltu puheryhmä maan sisällä, otettiin tämä käyttöön 29.3.2012. | |||
Puheryhmänumerot 1, 2 ja 3 on DMR-MARC -verkossa käytössä joten niiden käyttöä ei suositella jos samaa radiolaitetta käytetään myös ulkomaille IP-kytketyn toistimen kanssa.. | |||
ja riippuen käytetystä puheryhmästä käyttää noita numeroita verkkonsa eri alueiden avaintamiseen. (244-alkuiset 7-numeroiset numerot ovat Suomelle varattuja numeroita, joten siellä voinemme mellastaa turvallisemmin.) | |||
2440000 on varmaan helposti muistettava yleinen OH-DMR-puheryhmä. 2440001:n valitseminen seuraavaksi "joksikin muuksi" puheryhmäksi olisi tietysti houkutteleva idea, mutta heti kun ensimmäinen OH0-amatööri ostaa DMR-radion, DMR-MARC allokoi kyseisen ID:n hänen radiolleen. Joten jospa varattaisiin puheryhmät 2440800:sta alkaen ja tekstiviestiryhmät 2440900:stä alkaen. | 2440000 on varmaan helposti muistettava yleinen OH-DMR-puheryhmä. 2440001:n valitseminen seuraavaksi "joksikin muuksi" puheryhmäksi olisi tietysti houkutteleva idea, mutta heti kun ensimmäinen OH0-amatööri ostaa DMR-radion, DMR-MARC allokoi kyseisen ID:n hänen radiolleen. Joten jospa varattaisiin puheryhmät 2440800:sta alkaen ja tekstiviestiryhmät 2440900:stä alkaen. |
Versio 29. maaliskuuta 2012 kello 17.31
Tämä sivu toimii kotimaisilla DMR-toistimilla käytettyjen puhe- ja tekstiviestiryhmien ID-numeroinnin allokointipaikkana.
Alempana mietteitä allokointikaavasta. Lue se ajatuksella ennen numeron merkitsemistä listaan. Kiitos!
Allokointitaulukko
Puheryhmä | Tarkenne (Aikaväli tms.) | Selite |
1 | Worldwide (TS 1) | DMR MARC - puheryhmä, joka kuuluu kaikissa linkitetyissä toistimissa ympäri maailman. |
2 | EU (TS 1) | DMR MARC - puheryhmä, joka kuuluu kaikissa linkitetyissä toistimissa Euroopan sisällä. |
214 | Spain (TS 1) | DMR MARC-verkossa voidaan kohdistaa yhteys vain Suomi-Espanja käyttämällä Espanjan puheryhmä-ID:tä. |
228 | Switzerland (TS 1) | DMR MARC-verkossa voidaan kohdistaa yhteys vain Suomi-Sveitsi käyttämällä Sveitsin puheryhmä-ID:tä. |
232 | Austria (TS 1) | DMR MARC-verkossa voidaan kohdistaa yhteys vain Suomi-Itävälta käyttämällä Itävallan puheryhmä-ID:tä. |
262 | Germany (TS 1) | DMR MARC-verkossa voidaan kohdistaa yhteys vain Suomi-Saksa käyttämällä Saksan puheryhmä-ID:tä. |
244 | OH-DMR (TS 1&2) | Yleinen puheryhmä Suomessa sekä toistimilla että suorilla kanavilla. |
244xxxx | varaa tästä eteenpäin puheryhmät... | ja kirjoita selitys. Vaatinee tarkempia pohdintoja, miten ja mitä numeroita sopii käyttää. |
2440900 | ARS-STATUS | ARS-palvelimien status-viestit |
2440901 | OH2K-OVI | KRK:n oven avaushälytykset |
2440902 | APRS-KELI | aprs.fi:n toimittamat 145 MHz kelihälytykset (ei käytössä vielä) |
Mietteitä allokoinnista
2440000 oli aiemmin käytetty yleispuheryhmä-ID, koska 244 on DMR-MARC:in suositeltu puheryhmä maan sisällä, otettiin tämä käyttöön 29.3.2012.
Puheryhmänumerot 1, 2 ja 3 on DMR-MARC -verkossa käytössä joten niiden käyttöä ei suositella jos samaa radiolaitetta käytetään myös ulkomaille IP-kytketyn toistimen kanssa..
ja riippuen käytetystä puheryhmästä käyttää noita numeroita verkkonsa eri alueiden avaintamiseen. (244-alkuiset 7-numeroiset numerot ovat Suomelle varattuja numeroita, joten siellä voinemme mellastaa turvallisemmin.)
2440000 on varmaan helposti muistettava yleinen OH-DMR-puheryhmä. 2440001:n valitseminen seuraavaksi "joksikin muuksi" puheryhmäksi olisi tietysti houkutteleva idea, mutta heti kun ensimmäinen OH0-amatööri ostaa DMR-radion, DMR-MARC allokoi kyseisen ID:n hänen radiolleen. Joten jospa varattaisiin puheryhmät 2440800:sta alkaen ja tekstiviestiryhmät 2440900:stä alkaen.
Parempia ideoita ja keskustelua aiheesta saa esittää IRCnetin #ohtrbo-kanavalla!