Ero sivun ”Vuoden perusluokkalainen” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
>Oh2mqk Ei muokkausyhteenvetoa |
>Oh2mqk (Lisättiin myös "vuoden kokelas" tiedot, taulukko kasvoi _paljon_) |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
[[Vuoden perusluokkalainen]] on [[Suomen radioamatööriliitto|Suomen radioamatööriliiton]] myöntämä | [[Vuoden perusluokkalainen]] on [[Suomen radioamatööriliitto|Suomen radioamatööriliiton]] myöntämä | ||
palkinto | palkinto. Vuoteen 1987 asti se oli nimellä: [[Vuoden kokelas]] | ||
{| | {| | ||
|- | |||
|1961 | |||
|Kari Leino, OH2BC | |||
|- | |||
|1962 | |||
|Pasi Bergman, OH1WK | |||
|- | |||
|1963 | |||
|Jouko Ylä-Sulkava, OH2BAJ | |||
|- | |||
|1964 | |||
|Hannu Nieminen, OH1XX | |||
|- | |||
|1965 | |||
|Eero Pesonen, OH5VS | |||
|- | |||
|1967 | |||
|Kari Termonen, OH5WH | |||
|- | |||
|1968 | |||
|Kauko Koskinen, OH3KQ | |||
|- | |||
|1969 | |||
|Ilmari Ruotsalainen, OH7SI | |||
|- | |||
|1970 | |||
|Jussi Hartikainen, OH7OO | |||
|- | |||
|1971 | |||
|Erkki Pernu, OH7TZ | |||
|- | |||
|1972 | |||
|Karl-Erik Eriksson, OH0MA | |||
|- | |||
|1973 | |||
|Timo Ojansuu, OH6TO | |||
|- | |||
|1974 | |||
|Markku Korhonen, OH7UV | |||
|- | |||
|1975 | |||
|Antti Kiviluoma, OH6JW | |||
|- | |||
|1976 | |||
|Kenneth Ekholm, OH2FP | |||
|- | |||
|1977 | |||
|Esko Petäjä, OH9UX | |||
|- | |||
|1978 | |||
|Mika Hermas, OH2BRW | |||
|- | |||
|1979 | |||
|Willy Pökelmann, OH2BUX | |||
|- | |||
|1980 | |||
|Juha Tuomi, OH7PF | |||
|- | |||
|1981 | |||
|Tuomo Pajunen, OH1CH | |||
|- | |||
|1982 | |||
|Jari Annala, OH5JJ | |||
|- | |||
|1983 | |||
|Petri Piiroinen, OH7DX | |||
|- | |||
|1984 | |||
|Ari Kotilainen, OH2BMD | |||
|- | |||
|1985 | |||
|Jussi Törhönen, OH7DC | |||
|- | |||
|1986 | |||
|Jussi Auren, OH1HN | |||
|- | |||
| | |||
|Raimo Ahteenmäki, OH8LC | |||
|- | |||
|1987 | |||
|Kurt Ekman, OH2NJN | |||
|- | |- | ||
|1988 | |1988 | ||
Rivi 40: | Rivi 123: | ||
|Mika Laihinen, OH1JMH | |Mika Laihinen, OH1JMH | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|Mika Venäläinen, OH7HLG | |Mika Venäläinen, OH7HLG | ||
|- | |- |
Versio 11. marraskuuta 2004 kello 20.35
Vuoden perusluokkalainen on Suomen radioamatööriliiton myöntämä palkinto. Vuoteen 1987 asti se oli nimellä: Vuoden kokelas
1961 | Kari Leino, OH2BC |
1962 | Pasi Bergman, OH1WK |
1963 | Jouko Ylä-Sulkava, OH2BAJ |
1964 | Hannu Nieminen, OH1XX |
1965 | Eero Pesonen, OH5VS |
1967 | Kari Termonen, OH5WH |
1968 | Kauko Koskinen, OH3KQ |
1969 | Ilmari Ruotsalainen, OH7SI |
1970 | Jussi Hartikainen, OH7OO |
1971 | Erkki Pernu, OH7TZ |
1972 | Karl-Erik Eriksson, OH0MA |
1973 | Timo Ojansuu, OH6TO |
1974 | Markku Korhonen, OH7UV |
1975 | Antti Kiviluoma, OH6JW |
1976 | Kenneth Ekholm, OH2FP |
1977 | Esko Petäjä, OH9UX |
1978 | Mika Hermas, OH2BRW |
1979 | Willy Pökelmann, OH2BUX |
1980 | Juha Tuomi, OH7PF |
1981 | Tuomo Pajunen, OH1CH |
1982 | Jari Annala, OH5JJ |
1983 | Petri Piiroinen, OH7DX |
1984 | Ari Kotilainen, OH2BMD |
1985 | Jussi Törhönen, OH7DC |
1986 | Jussi Auren, OH1HN |
Raimo Ahteenmäki, OH8LC | |
1987 | Kurt Ekman, OH2NJN |
1988 | Niklas Niemispelto, OH6NTO |
1989 | Markku Lähteenmäki, OH2MDN |
1990 | Reijo Laitinen, OH4MDY |
1991 | Mika Kauranen, OH8LAE |
1992 | Jukka Lappalainen, OH8MSM |
1993 | Markku Rantala, OH6MF |
1994 | Anitta Kuusinen, OH9KQ |
1995 | Raija Määttä, OH7LIX |
1996 | Jari Leivo, OH3KRH |
1997 | Markus Ilvonen, OH3KCB/OH3RM |
1998 | Panu Vallius, OH7JVD |
1999 | Mika Laihinen, OH1JMH |
Mika Venäläinen, OH7HLG | |
2000 | Jyrki Patrikainen, OH8KBY |
Taulukon tietojen koostamisesta kiitos Pekka T. Pussiselle.