Ero sivun ”Q-lyhenteet” versioiden välillä
p (linkki uusittu, vanha ei toiminut) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
[[Category:Yleistieto]][[Category:Liikenne]] | [[Category:Yleistieto]][[Category:Liikenne]] | ||
Q-lyhenteet ovat vanhoja, osin jo 1920-luvulla sovittuja varsinkin [[CW|sähkötysliikenteessä]] käytettäviä radioliikennelyhenteitä. Niitä käytetään myös muussa kuin radioamatööriliikenteessä, esimerkiksi sotilasliikennöinnissä. Monilla Q-lyhenteillä on radioamatööriliikenteessä hieman eri merkitys kuin ammatti- ja sotilasliikenteessä. Usein radioamatööriliikenteessä käytettyjä Q-lyhenteitä ovat esimerkiksi [[QRP]], [[QSL]] ja [[QTH]]. Monia määriteltyjä Q-lyhenteitä, esimerkiksi merenkulkuun liittyviä, ei käytetä radioamatööriliikenteessä käytännössä koskaan. | Q-lyhenteet ovat vanhoja, osin jo 1920-luvulla sovittuja varsinkin [[CW|sähkötysliikenteessä]] käytettäviä radioliikennelyhenteitä. Niitä käytetään myös muussa kuin radioamatööriliikenteessä, esimerkiksi sotilasliikennöinnissä. Monilla Q-lyhenteillä on radioamatööriliikenteessä hieman eri merkitys kuin ammatti- ja sotilasliikenteessä. Usein radioamatööriliikenteessä käytettyjä Q-lyhenteitä ovat esimerkiksi [[QRP]], [[QSL]] ja [[QTH]]. Monia määriteltyjä Q-lyhenteitä, esimerkiksi merenkulkuun liittyviä, ei käytetä radioamatööriliikenteessä käytännössä koskaan. | ||
==== Kymmenen tärkeintä Q-lyhennettä ==== | |||
{| class="wikitable" | |||
! colspan="1" rowspan="1" | | |||
! colspan="1" rowspan="1" |Kysymysmuoto | |||
! colspan="1" rowspan="1" |Toteamus tai kehotus | |||
|- | |||
|QRL | |||
|Työskentelettekö? | |||
|Työskentelen. Älkää häiritkö. | |||
|- | |||
|QRM | |||
|Häiritäänkö lähetystäni? | |||
|Lähetystänne häiritään. Häiriöitä. | |||
|- | |||
|QRS | |||
|Lähetänkö hitaammin? | |||
|Lähettäkää hitaammin. | |||
|- | |||
|QRT | |||
|Lopetanko lähettämisen? | |||
|Lopetan lähettämisen. Lopettakaa lähettäminen. | |||
|- | |||
|QRX | |||
|(Kysymysmuoto ei käytössä) | |||
|Odottakaa, olkaa hyvä. | |||
|- | |||
|QRZ | |||
|Kuka kutsuu minua? | |||
| | |||
|- | |||
|QSL | |||
|(Kysymysmuoto ei käytössä) | |||
|QSL-kortti tai sanoman kuittaus. | |||
|- | |||
|QSO | |||
|(Kysymysmuoto ei käytössä) | |||
|Radioamatööriyhteys. | |||
|- | |||
|QSY | |||
|Siirrynkö toiselle taajuudelle? | |||
|Siirtykää toiselle taajuudelle. | |||
|- | |||
|QTH | |||
|Mikä on asemanne sijaintipaikka? | |||
|Asemani sijaintipaikka on… | |||
|} | |||
Q-lyhenne on usein joko toteamus tai kehotus. Mikäli siihen liitetään kysymysmerkki, lyhenne muuttuu kysymykseksi. | |||
==== Muita Q-lyhenteitä, joita käytetään arkipäiväisessä radioamatöörityöskentelyssä ==== | |||
{| class="wikitable" | |||
! colspan="1" rowspan="1" | | |||
! colspan="1" rowspan="1" |Kysymysmuoto | |||
! colspan="1" rowspan="1" |Toteamus tai kehotus | |||
|- | |||
|QRG | |||
|Voitteko ilmoittaa tarkan taajuuteni? | |||
|Tarkka taajuutenne on …..kHz/MHz. | |||
|- | |||
|QRH | |||
|Vaihteleeko taajuuteni? | |||
|Taajuutenne vaihtelee. | |||
|- | |||
|QRN | |||
|Haittaavatko ilmastohäiriöt teitä? | |||
|Ilmastohäiriöt haittaavat. Ilmastohäiriöitä. | |||
|- | |||
|QRO | |||
|Lisäänkö lähetystehoa? | |||
|Isotehoinen lähetin. | |||
|- | |||
|QRP | |||
|Vähennänkö lähetystehoa? | |||
|Pienitehoinen lähetin. | |||
|- | |||
|QRQ | |||
|Lähetänkö nopeammin? | |||
|Lähettäkää nopeammin. | |||
|- | |||
|QRU | |||
|Onko teillä jotain minulle? (asiaa) | |||
|Minulla ei ole teille mitään (asiaa). | |||
|- | |||
|QRV | |||
|Oletteko valmis? | |||
|Olen valmis. | |||
|- | |||
|QSB | |||
|Vaihteleeko merkkieni voimakkuus? | |||
|Merkkienne voimakkuus vaihtelee. | |||
|- | |||
|QSD | |||
|Ovatko merkkini vääristyneet? | |||
|Merkkinne ovat vääristyneitä. | |||
|- | |||
|QSP | |||
|Voitteko välittää … lle? | |||
|Välitän viestin …lle. | |||
|- | |||
|QSX | |||
|Mitä taajuutta kuuntelet? | |||
|Kuuntelen taajuutta … kHz/MHz. | |||
|- | |||
|QTC | |||
|Onko teillä sanomaa/montako sanomaa? | |||
|Minulla on sanoma teille. | |||
|- | |||
|QTR | |||
|Mikä on oikea aika? | |||
|Oikea aika on …. UTC. | |||
|} | |||
==== Esimerkki 1 ==== | |||
* QRL = Työskentelen. Älkää häiritkö. (Käytetään usein merkityksessä ”Taajuus on varattu”) | |||
* QRL? = Työskenteletkö? (Käytetään usein merkityksessä ”Onko taajuus vapaa?”) | |||
Q-lyhennettä voidaan tarvittaessa myös täydentää numeroin tai kirjaimin. Tällöin C (tai YES) = kyllä ja NO = ei. | |||
==== Esimerkki 2 ==== | |||
Etsiessämme käyttöömme sopivaa vapaata taajuutta kysymme hyvien tapojen mukaisesti sähkötyksellä QRL? (”Työskenteletkö?) ja puheella ”Onko taajuus vapaa?” – ”Is this frequency occupied?” ennen kuin ryhdymme käyttämään taajuutta yhteyksien pitoon. Tällä pyrimme välttämään taajuudella mahdollisesti olevien muiden asemien häiritsemistä. Mikäli saamme vastauksen muodossa YES, QRL tai pelkkä C (= kyllä, työskentelen, älä häiritse), meidän on etsittävä toinen taajuus. | |||
Q-lyhenteistä on [https://www.sral.fi/tietopankki/radioamatoorilyhenteet/ suomenkielinen lista] [[SRAL]]:n sivuilla. | Q-lyhenteistä on [https://www.sral.fi/tietopankki/radioamatoorilyhenteet/ suomenkielinen lista] [[SRAL]]:n sivuilla. | ||
[http://life.itu.int/radioclub/rr/m1172.htm ITU RR M.1172] määrittelee nämä lyhenteet, mutta lisäksi on olemassa mm. ARRL:n "QN"-lyhenteet. | [http://life.itu.int/radioclub/rr/m1172.htm ITU RR M.1172] määrittelee nämä lyhenteet, mutta lisäksi on olemassa mm. ARRL:n "QN"-lyhenteet. |
Nykyinen versio 13. helmikuuta 2022 kello 21.10
Q-lyhenteet ovat vanhoja, osin jo 1920-luvulla sovittuja varsinkin sähkötysliikenteessä käytettäviä radioliikennelyhenteitä. Niitä käytetään myös muussa kuin radioamatööriliikenteessä, esimerkiksi sotilasliikennöinnissä. Monilla Q-lyhenteillä on radioamatööriliikenteessä hieman eri merkitys kuin ammatti- ja sotilasliikenteessä. Usein radioamatööriliikenteessä käytettyjä Q-lyhenteitä ovat esimerkiksi QRP, QSL ja QTH. Monia määriteltyjä Q-lyhenteitä, esimerkiksi merenkulkuun liittyviä, ei käytetä radioamatööriliikenteessä käytännössä koskaan.
Kymmenen tärkeintä Q-lyhennettä
Kysymysmuoto | Toteamus tai kehotus | |
---|---|---|
QRL | Työskentelettekö? | Työskentelen. Älkää häiritkö. |
QRM | Häiritäänkö lähetystäni? | Lähetystänne häiritään. Häiriöitä. |
QRS | Lähetänkö hitaammin? | Lähettäkää hitaammin. |
QRT | Lopetanko lähettämisen? | Lopetan lähettämisen. Lopettakaa lähettäminen. |
QRX | (Kysymysmuoto ei käytössä) | Odottakaa, olkaa hyvä. |
QRZ | Kuka kutsuu minua? | |
QSL | (Kysymysmuoto ei käytössä) | QSL-kortti tai sanoman kuittaus. |
QSO | (Kysymysmuoto ei käytössä) | Radioamatööriyhteys. |
QSY | Siirrynkö toiselle taajuudelle? | Siirtykää toiselle taajuudelle. |
QTH | Mikä on asemanne sijaintipaikka? | Asemani sijaintipaikka on… |
Q-lyhenne on usein joko toteamus tai kehotus. Mikäli siihen liitetään kysymysmerkki, lyhenne muuttuu kysymykseksi.
Muita Q-lyhenteitä, joita käytetään arkipäiväisessä radioamatöörityöskentelyssä
Kysymysmuoto | Toteamus tai kehotus | |
---|---|---|
QRG | Voitteko ilmoittaa tarkan taajuuteni? | Tarkka taajuutenne on …..kHz/MHz. |
QRH | Vaihteleeko taajuuteni? | Taajuutenne vaihtelee. |
QRN | Haittaavatko ilmastohäiriöt teitä? | Ilmastohäiriöt haittaavat. Ilmastohäiriöitä. |
QRO | Lisäänkö lähetystehoa? | Isotehoinen lähetin. |
QRP | Vähennänkö lähetystehoa? | Pienitehoinen lähetin. |
QRQ | Lähetänkö nopeammin? | Lähettäkää nopeammin. |
QRU | Onko teillä jotain minulle? (asiaa) | Minulla ei ole teille mitään (asiaa). |
QRV | Oletteko valmis? | Olen valmis. |
QSB | Vaihteleeko merkkieni voimakkuus? | Merkkienne voimakkuus vaihtelee. |
QSD | Ovatko merkkini vääristyneet? | Merkkinne ovat vääristyneitä. |
QSP | Voitteko välittää … lle? | Välitän viestin …lle. |
QSX | Mitä taajuutta kuuntelet? | Kuuntelen taajuutta … kHz/MHz. |
QTC | Onko teillä sanomaa/montako sanomaa? | Minulla on sanoma teille. |
QTR | Mikä on oikea aika? | Oikea aika on …. UTC. |
Esimerkki 1
- QRL = Työskentelen. Älkää häiritkö. (Käytetään usein merkityksessä ”Taajuus on varattu”)
- QRL? = Työskenteletkö? (Käytetään usein merkityksessä ”Onko taajuus vapaa?”)
Q-lyhennettä voidaan tarvittaessa myös täydentää numeroin tai kirjaimin. Tällöin C (tai YES) = kyllä ja NO = ei.
Esimerkki 2
Etsiessämme käyttöömme sopivaa vapaata taajuutta kysymme hyvien tapojen mukaisesti sähkötyksellä QRL? (”Työskenteletkö?) ja puheella ”Onko taajuus vapaa?” – ”Is this frequency occupied?” ennen kuin ryhdymme käyttämään taajuutta yhteyksien pitoon. Tällä pyrimme välttämään taajuudella mahdollisesti olevien muiden asemien häiritsemistä. Mikäli saamme vastauksen muodossa YES, QRL tai pelkkä C (= kyllä, työskentelen, älä häiritse), meidän on etsittävä toinen taajuus.
Q-lyhenteistä on suomenkielinen lista SRAL:n sivuilla.
ITU RR M.1172 määrittelee nämä lyhenteet, mutta lisäksi on olemassa mm. ARRL:n "QN"-lyhenteet.