Ero sivun ”Nopeuskerroin” versioiden välillä
>Oh2mqk p (pilkkuja paikalleen) |
>Oh2mqk p (Lisättiin Rogers Corp:in TMM laminaatit) |
||
Rivi 79: | Rivi 79: | ||
|0.58 | |0.58 | ||
|0.0001 | |0.0001 | ||
|- | |||
|Rogers Corp. TMM3 | |||
|3.27±0.032 | |||
|0.55 | |||
|0.0020 | |||
|Lämpöstabiili mikroaaltolaminaatti | |||
|- | |||
|Rogers Corp. TMM4 | |||
|4.50±0.045 | |||
|0.47 | |||
|0.0020 | |||
|Lämpöstabiili mikroaaltolaminaatti | |||
|- | |- | ||
|FR-4 | |FR-4 | ||
Rivi 91: | Rivi 103: | ||
|0.02-0.03 | |0.02-0.03 | ||
|UHF ja yli | |UHF ja yli | ||
|- | |||
|Rogers Corp TMM6 | |||
|6.00±0.080 | |||
|0.41 | |||
|0.0023 | |||
|Lämpöstabiili mikroaaltolaminaatti | |||
|- | |- | ||
|Safiiri | |Safiiri | ||
Rivi 106: | Rivi 124: | ||
|0.33 | |0.33 | ||
|0.0006 | |0.0006 | ||
|- | |||
|Rogers Corp. TMM10 | |||
|9.20±0.230 | |||
|0.33 | |||
|0.0022 | |||
|Lämpöstabiili mikroaaltolaminaatti | |||
|- | |||
|Rogers Corp. TMM10i | |||
|9.80±0.245 | |||
|0.32 | |||
|0.0020 | |||
|Lämpöstabiili mikroaaltolaminaatti | |||
|- | |- | ||
|Titaanidioksidi (rutiili) | |Titaanidioksidi (rutiili) | ||
Rivi 125: | Rivi 155: | ||
---- | ---- | ||
Viitteitä: | Viitteitä: | ||
* http://www.rogerscorporation.com/ | |||
* http://www.eccosorb.com/Dielectric_Chart.pdf | * http://www.eccosorb.com/Dielectric_Chart.pdf | ||
* http://www.eagleware.com/pdf/apps/2015_DesigningVCOonFR4.pdf | * http://www.eagleware.com/pdf/apps/2015_DesigningVCOonFR4.pdf | ||
* http://www.planetanalog.com/showArticle.jhtml?articleID=17300003&pgno=2 | * http://www.planetanalog.com/showArticle.jhtml?articleID=17300003&pgno=2 |
Versio 1. toukokuuta 2005 kello 01.22
Termillä nopeuskerroin viitataan signaalin hidastumaan väliaineessa, jonka dielektrinen vakio poikkeaa havaittavasti tyhjön arvosta 1.
- Ei-teknisorientoitunutkin radioamatööri törmää nopeuskertoimeen tyypillisesti koaksiaalikaapeleissa, joiden nopeuskerroin tulee ottaa huomioon esimerkiksi 1/4-aallonpituuden mittaisen vaiheistuskaapelin tekemisessä. Esimerkiksi 1/4 aallonpituutta on 2 metrin alueella 50 cm. Jos käytämme RG-213 kaapelia, jonka nopeuskerroin on 0,66, on 1/4 aallonpituutta 2 metrillä tässä kaapelissa 50 cm * 0,66 = 0,33 cm. Taulukossa alempana on mainittu muutamien yleisten kaapelityyppien nopeuskertoimia.
Nopeuskerroin ja dielektrinen vakio suhtautuvat toisiinsa:
Tyhjölle ja radiomielessä sen kanssa identtiselle kuivalle ilmalle nopeuskertoimet ovat kutakuinkin 1.0, muille aineille ne ovat hieman erilaisia.
Huomioitavaa on myös, että "vaahdotettu polyetyleeni" poikkeaa eristeenä huomattavasti "kiinteän" aineen RF ominaisuuksista. Siksi kaapeleille on syytä käyttää valmistajan ilmoittamia tietoja, eikä vain arvata!
Aine nopeuskerroin
"häviökerroin"Huomioita Tyhjö 1.0 1.00 0 Ilma, kuiva, 1 bar 1.0 1.00 0 0.86 Ecoflex 10, 15 0.84 Aircom+ 0.83 Aircell 7 PTFE, Teflon® 2.1 0.69 0.0001 Polypropyleeni (kiinteä) 2.2 0.67 0.0003 Polyetyleeni (kiinteä) 2.3 0.66 0.0001 RG-8, -58, -174, -213, -214 Polystyreeni 2.5 0.63 0.0002 Sulatettu kvartsi 3 0.58 0.0001 Rogers Corp. TMM3 3.27±0.032 0.55 0.0020 Lämpöstabiili mikroaaltolaminaatti Rogers Corp. TMM4 4.50±0.045 0.47 0.0020 Lämpöstabiili mikroaaltolaminaatti FR-4 4.8±0.2 0.46±0.02 0.008 VHF ja alle FR-4 4.8±0.2 0.46±0.02 0.02-0.03 UHF ja yli Rogers Corp TMM6 6.00±0.080 0.41 0.0023 Lämpöstabiili mikroaaltolaminaatti Safiiri 9 0.33 0.0003 Magnesiumoksidi 9 0.33 0.0004 Alumiinioksidi (alumina) 9 0.33 0.0006 Rogers Corp. TMM10 9.20±0.230 0.33 0.0022 Lämpöstabiili mikroaaltolaminaatti Rogers Corp. TMM10i 9.80±0.245 0.32 0.0020 Lämpöstabiili mikroaaltolaminaatti Titaanidioksidi (rutiili) 50 0.14 0.002 Puhdas vesihöyry(?) 50 0.14 0.1
FR-4 on mukana yleisenä rakentelumateriaalina, mutta sen ominaisuudet vaihtelevat erittäin runsaasti epoksin määrän suhteessa lasikuidun määrään ja myös taajuusriippuvasti. Pieniä rakenteita voinee FR-4:sta tehdä jopa 2.4 GHz:lle, sen yläpuolella pitää katsoa jotain parempaa, kuten Teflon®
Viitteitä: