Ero sivun ”Nopeuskerroin” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
>Oh2mqk Ei muokkausyhteenvetoa |
>Oh2mqk pEi muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 11: | Rivi 11: | ||
{| | {| | ||
!Aine | !Aine | ||
|rowspan= | |rowspan=99| | ||
!<math>\epsilon_r\,</math> | !<math>\epsilon_r\,</math> | ||
|rowspan= | |rowspan=99| | ||
!nopeuskerroin | !nopeuskerroin | ||
|rowspan=99| | |||
!<math>\tan\delta\,</math> | |||
|rowspan=99| | |||
!Huomioita | |||
|- | |- | ||
|Tyhjö | |Tyhjö | ||
|1.0 | |1.0 | ||
|1.00 | |1.00 | ||
|0 | |||
|- | |- | ||
|Ilma, kuiva, 1 bar | |Ilma, kuiva, 1 bar | ||
|1.0 | |1.0 | ||
|1.00 | |1.00 | ||
|0 | |||
|- | |- | ||
|PTFE, Teflon® | |PTFE, Teflon® | ||
|2.1 | |2.1 | ||
|0.69 | |0.69 | ||
|0.0001 | |||
|- | |- | ||
|Polypropyleeni (kiinteä) | |Polypropyleeni (kiinteä) | ||
|2.2 | |2.2 | ||
|0.67 | |0.67 | ||
|0.0003 | |||
|- | |- | ||
|Polyetyleeni (kiinteä) | |Polyetyleeni (kiinteä) | ||
|2.3 | |2.3 | ||
|0.66 | |0.66 | ||
|0.0001 | |||
|- | |- | ||
|Polystyreeni | |Polystyreeni | ||
|2.5 | |2.5 | ||
|0.63 | |0.63 | ||
|0.0002 | |||
|- | |- | ||
|Sulatettu kvartsi | |Sulatettu kvartsi | ||
|3 | |3 | ||
|0.58 | |0.58 | ||
|0.0001 | |||
|- | |||
|FR-4 | |||
|4.8±0.2 | |||
|0.46±0.02 | |||
|0.008 | |||
|VHF ja alle | |||
|- | |||
|FR-4 | |||
|4.8±0.2 | |||
|0.46±0.02 | |||
|0.02-0.03 | |||
|UHF ja yli | |||
|- | |- | ||
|Safiiri | |Safiiri | ||
|9 | |9 | ||
|0.33 | |0.33 | ||
|0.0003 | |||
|- | |- | ||
|Magnesiumoksidi | |Magnesiumoksidi | ||
|9 | |9 | ||
|0.33 | |0.33 | ||
|0.0004 | |||
|- | |- | ||
| | |Alumiinioksidi (alumina) | ||
|9 | |9 | ||
|0.33 | |0.33 | ||
|0.0006 | |||
|- | |- | ||
|Titaanidioksidi (rutiili) | |Titaanidioksidi (rutiili) | ||
|50 | |50 | ||
|0.14 | |0.14 | ||
|0.002 | |||
|- | |- | ||
|Puhdas | |Puhdas vesihöyry(?) | ||
|50 | |50 | ||
|0.14 | |0.14 | ||
|0.1 | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
</blockquote> | </blockquote> | ||
'''FR-4''' on mukana yleisenä rakentelumateriaalina, mutta sen ominaisuudet vaihtelevat erittäin runsaasti epoksin määrän suhteessa lasikuidun määrään ja myös taajuusriippuvasti. | |||
Pieniä rakenteita voinee FR-4:sta tehdä jopa 2.4 GHz:lle, sen yläpuolella pitää katsoa jotain parempaa, kuten Teflon® | |||
---- | ---- | ||
Viitteitä: | Viitteitä: | ||
* http://www.eccosorb.com/Dielectric_Chart.pdf | * http://www.eccosorb.com/Dielectric_Chart.pdf | ||
* http://www.eagleware.com/pdf/apps/2015_DesigningVCOonFR4.pdf | |||
* http://www.planetanalog.com/showArticle.jhtml?articleID=17300003&pgno=2 |
Versio 1. joulukuuta 2004 kello 06.33
Termillä nopeuskerroin viitataan signaalin hidastumaan väliaineessa, jonka dielektrinen vakio poikkeaa havaittavasti tyhjön arvosta 1.
Nopeuskerroin ja dielektrinen vakio suhtautuvat toisiinsa:
Tyhjölle ja radiomielessä sen kanssa identtiselle kuivalle ilmalle nopeuskertoimet ovat kutakuinkin 1.0, muille aineille ne ovat hieman erilaisia:
Aine nopeuskerroin Huomioita Tyhjö 1.0 1.00 0 Ilma, kuiva, 1 bar 1.0 1.00 0 PTFE, Teflon® 2.1 0.69 0.0001 Polypropyleeni (kiinteä) 2.2 0.67 0.0003 Polyetyleeni (kiinteä) 2.3 0.66 0.0001 Polystyreeni 2.5 0.63 0.0002 Sulatettu kvartsi 3 0.58 0.0001 FR-4 4.8±0.2 0.46±0.02 0.008 VHF ja alle FR-4 4.8±0.2 0.46±0.02 0.02-0.03 UHF ja yli Safiiri 9 0.33 0.0003 Magnesiumoksidi 9 0.33 0.0004 Alumiinioksidi (alumina) 9 0.33 0.0006 Titaanidioksidi (rutiili) 50 0.14 0.002 Puhdas vesihöyry(?) 50 0.14 0.1
FR-4 on mukana yleisenä rakentelumateriaalina, mutta sen ominaisuudet vaihtelevat erittäin runsaasti epoksin määrän suhteessa lasikuidun määrään ja myös taajuusriippuvasti. Pieniä rakenteita voinee FR-4:sta tehdä jopa 2.4 GHz:lle, sen yläpuolella pitää katsoa jotain parempaa, kuten Teflon®
Viitteitä: