Ero sivun ”Arvo Laron palkinto” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
>Oh2kku (Eka versio, muutama palkinnonsaaja pikaisen googletuksen tuloksena) |
p (lisätty kuvausteksti, muotoiluja) |
||
(6 välissä olevaa versiota 4 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''Arvo Laron palkinto''' on [[Suomen Radioamatööriliitto|Suomen Radioamatööriliiton]] myöntämä palkinto liiton ja sen jäsenkerhojen toimintaa edistäneille. | |||
Lainaus | Lainaus SRAL:n bulletiinista 38/2003: | ||
<blockquote>Arvo Laron muistopalkinto on OH4PJ:n muistoksi perustetun Arvo Laron muistorahaston vuodesta 1969 lähtien myöntämä palkinto liiton ja erityisesti sen jäsenkerhojen toimintaa ansiokkaasti edistäneille henkilöille.</blockquote> | |||
Palkinto on myönnetty seuraaville: | |||
{| | {| | ||
|- | |||
|1969 | |||
|Jouko Hartikainen, OH7OO | |||
|- | |||
|1970 | |||
|Keijo Holopainen, OH5NB | |||
|- | |||
|1971 | |||
|Leonard Kokko, OH3SE | |||
|- | |||
|1972 | |||
|Auvo Rusanen, OH8RK | |||
|- | |||
|1973 | |||
|Heikki Huovilainen, OH1NK | |||
|- | |- | ||
|1974 | |1974 | ||
|Sylvi Auromaa, OH5RZ | |||
|- | |||
|1975 | |||
|Kurt Henriksson, OH2KA | |||
|- | |||
|1976 | |||
|Esko Hoppania, OH2BNP | |||
|- | |||
|1977 | |||
|Juhani Uotinen, OH6PJ | |||
|- | |||
|1978 | |||
|Pekka Palmu, OH1TM | |Pekka Palmu, OH1TM | ||
|- | |||
|1979 | |||
|Uuno Rinne, OH2OM | |||
|- | |||
|1980 | |||
|Pertti Räsänen, OH5VX | |||
|- | |||
|1981 | |||
|Heimo Kiiski, OH1PN | |||
|- | |||
|1982 | |||
|Alpo Kautiainen, OH1MG | |||
|- | |||
|1983 | |||
|Arvo Kallio, OH2PW | |||
|- | |||
|1984 | |||
|Toivo Hautaniemi, OH7SU | |||
|- | |||
|1985 | |||
|Marjatta Koski, OH2IO | |||
|- | |||
|1986 | |||
|Heimo Kiiski, OH1PN | |||
|- | |||
| | |||
|Vilho Manninen, OH6QR | |||
|- | |||
|1987 | |||
|Leena Saikko, OH3HF | |||
|- | |||
|1988 | |||
|Aimo Suominen, OH1SZ | |||
|- | |||
|1989 | |||
|Liisa Louko, OH6LC | |||
|- | |||
|1990 | |||
|Keijo Lähdes, OH6LF | |||
|- | |||
|1991 | |||
|Jyrki Savonen, OH6VV | |||
|- | |||
| | |||
|Lauri Mähönen, OH7AZL | |||
|- | |- | ||
|1992 | |1992 | ||
| | |Marja Vainio, OH6VD | ||
|- | |||
|1993 | |||
|Markku Säämänen, OH4RW | |||
|- | |||
|1994 | |||
|Veikko Pekola, OH1AWW | |||
|- | |||
|1995 | |||
|Eero Kylliäinen, OH4SG | |||
|- | |||
|1996 | |||
|Jaakko Männikkö, OH1JM | |||
|- | |||
|1997 | |||
|Seppo Vähäkonka, OH5NOL | |||
|- | |||
|1998 | |||
|Reijo Laitinen, OH4MDY | |||
|- | |||
|1999 | |||
|Heikki Sulonen, OH1BX | |||
|- | |||
| | |||
|Pertti Valtonen, OH1IR | |||
|- | |||
| | |||
|Pentti Hyvärinen, OH6DZ | |||
|- | |||
| | |||
|Jukka Laihonen, OH1JAP | |||
|- | |||
|2000 | |||
|Kalervo Korjus, OH2CX | |||
|- | |||
| | |||
|Raimo Kekäläinen, OH1WR | |||
|- | |- | ||
|2001 | |2001 | ||
| | |Pasi Bergman, OH3WS | ||
|- | |- | ||
| | |2004 | ||
| | |Heikki Seppänen, OH8HMX | ||
|- | |||
| | |||
|Veijo Saarinen, OH3-911 | |||
|- | |||
|2007 | |||
|Alpo Rummukainen, OH7VL | |||
|- | |||
| | |||
|Jarkko Vääräniemi, OH8HQL | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
[[Luokka:Historia]] | |||
[[Luokka:SRAL]] | |||
[[Luokka:Palkinnot]] |
Nykyinen versio 7. kesäkuuta 2021 kello 12.30
Arvo Laron palkinto on Suomen Radioamatööriliiton myöntämä palkinto liiton ja sen jäsenkerhojen toimintaa edistäneille.
Lainaus SRAL:n bulletiinista 38/2003:
Arvo Laron muistopalkinto on OH4PJ:n muistoksi perustetun Arvo Laron muistorahaston vuodesta 1969 lähtien myöntämä palkinto liiton ja erityisesti sen jäsenkerhojen toimintaa ansiokkaasti edistäneille henkilöille.
Palkinto on myönnetty seuraaville:
1969 | Jouko Hartikainen, OH7OO |
1970 | Keijo Holopainen, OH5NB |
1971 | Leonard Kokko, OH3SE |
1972 | Auvo Rusanen, OH8RK |
1973 | Heikki Huovilainen, OH1NK |
1974 | Sylvi Auromaa, OH5RZ |
1975 | Kurt Henriksson, OH2KA |
1976 | Esko Hoppania, OH2BNP |
1977 | Juhani Uotinen, OH6PJ |
1978 | Pekka Palmu, OH1TM |
1979 | Uuno Rinne, OH2OM |
1980 | Pertti Räsänen, OH5VX |
1981 | Heimo Kiiski, OH1PN |
1982 | Alpo Kautiainen, OH1MG |
1983 | Arvo Kallio, OH2PW |
1984 | Toivo Hautaniemi, OH7SU |
1985 | Marjatta Koski, OH2IO |
1986 | Heimo Kiiski, OH1PN |
Vilho Manninen, OH6QR | |
1987 | Leena Saikko, OH3HF |
1988 | Aimo Suominen, OH1SZ |
1989 | Liisa Louko, OH6LC |
1990 | Keijo Lähdes, OH6LF |
1991 | Jyrki Savonen, OH6VV |
Lauri Mähönen, OH7AZL | |
1992 | Marja Vainio, OH6VD |
1993 | Markku Säämänen, OH4RW |
1994 | Veikko Pekola, OH1AWW |
1995 | Eero Kylliäinen, OH4SG |
1996 | Jaakko Männikkö, OH1JM |
1997 | Seppo Vähäkonka, OH5NOL |
1998 | Reijo Laitinen, OH4MDY |
1999 | Heikki Sulonen, OH1BX |
Pertti Valtonen, OH1IR | |
Pentti Hyvärinen, OH6DZ | |
Jukka Laihonen, OH1JAP | |
2000 | Kalervo Korjus, OH2CX |
Raimo Kekäläinen, OH1WR | |
2001 | Pasi Bergman, OH3WS |
2004 | Heikki Seppänen, OH8HMX |
Veijo Saarinen, OH3-911 | |
2007 | Alpo Rummukainen, OH7VL |
Jarkko Vääräniemi, OH8HQL |