Ero sivun ”60m” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
>Oh2mqk p (poistetaan "tynkä") |
>Oh2mqk Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 19: | Rivi 19: | ||
60 metriä ei ole radioamatöörialue, mutta kerhot voivat hakea kokeiluluvan tiettyjen pistetaajuuksien käyttöön tällä alueella. Suomessa lähetelajeista vain USB on sallittu. Sallitut pistetaajuudet ovat: | 60 metriä ei ole radioamatöörialue, mutta kerhot voivat hakea kokeiluluvan tiettyjen pistetaajuuksien käyttöön tällä alueella. Suomessa lähetelajeista vain USB on sallittu. Sallitut pistetaajuudet ovat: | ||
{| | |||
|- | |||
| Keskitaajuus <br>(kHz) | |||
| Kantoaaltotaajuus<br>(VFO-taajuus, kHz) | |||
|- | |||
| 5280 | |||
| 5278,6 | |||
|- | |||
| 5290 | |||
| 5288,6 | |||
|- | |||
| 5300 | |||
| 5298,6 | |||
|- | |||
| 5332 | |||
| 5330,6 | |||
|- | |||
| 5348 | |||
| 5346,6 | |||
|- | |||
| 5368 | |||
| 5366,6 | |||
|- | |||
| 5373 | |||
| 5371,6 | |||
|- | |||
| 5400 | |||
| 5398,6 | |||
|- | |||
|} | |||
Lisätietoja [http://www.ficora.fi/suomi/radio/rakysymyksi%E4.htm Ficoran sivuilta]. | Lisätietoja [http://www.ficora.fi/suomi/radio/rakysymyksi%E4.htm Ficoran sivuilta]. | ||
== Bandi muualla maailmassa == | |||
{| border=2 | |||
|- | |||
|colspan=3| UK | |||
|colspan=2| USA | |||
|colspan=2| FINLAND | |||
|colspan=2| NORWAY | |||
|colspan=2| CANADA | |||
|- | |||
|colspan=3| CW, USB & Digital Modes | |||
|colspan=2| USB | |||
|colspan=2| USB | |||
|colspan=2| CW & USB | |||
|colspan=2| CW & USB | |||
|- | |||
| Channel | |||
| Centre<br>Freq<br>kHz | |||
| USB<br>Carrier<br>Freq<br>kHz | |||
| Centre<br>Freq<br>kHz | |||
| USB<br>Carrier<br>Freq<br>kHz | |||
| Centre<br>Freq<br>kHz | |||
| USB<br>Carrier<br>Freq<br>kHz | |||
| Centre<br>Freq<br>kHz | |||
| USB<br>Carrier<br>Freq<br>kHz | |||
| Centre<br>Freq<br>kHz | |||
| USB<br>Carrier<br>Freq<br>kHz | |||
|- | |||
| FA | |||
| 5260 | |||
| 5258.5 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| 5260 | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| 5269 | |||
| | |||
|- | |||
| FB | |||
| 5280 | |||
| 5278.5 | |||
| | |||
| | |||
| 5280 | |||
| 5278.6 | |||
| 5280 | |||
| 5278.5 | |||
| 5280 | |||
| | |||
|- | |||
| FC | |||
| 5290 | |||
| 5288.5 | |||
| | |||
| | |||
| 5290 | |||
| 5288.6 | |||
| 5290 | |||
| 5288.5 | |||
| 5290 | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| 5300 | |||
| 5298.6 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| 5319 | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| 5329 | |||
| 5325.5 | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| 5332 | |||
| 5330.5 | |||
| 5332 | |||
| 5330.6 | |||
| 5332 | |||
| 5330.5 | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| 5348 | |||
| 5346.5 | |||
| 5348 | |||
| 5346.6 | |||
| 5348 | |||
| 5346.5 | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| 5368 | |||
| 5366.5 | |||
| 5368 | |||
| 5366.6 | |||
| 5368 | |||
| 5366.5 | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| 5373 | |||
| 5371.5 | |||
| 5373 | |||
| 5371.6 | |||
| 5373 | |||
| 5371.5 | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| FE | |||
| 5400 | |||
| 5398.5 | |||
| | |||
| | |||
| 5400 | |||
| 5398.6 | |||
| 5400 | |||
| 5398.5 | |||
| 5400 | |||
| | |||
|- | |||
| FM | |||
| 5405 | |||
| 5403.5 | |||
| 5405 | |||
| 5403.5 | |||
| | |||
| | |||
| 5405 | |||
| 5403.5 | |||
| 5405 | |||
| | |||
|- | |||
|} | |||
Huomioita: Kanava FC keskitaajuudeltaan 5290 kHz on briteissä HF etenemätestitaajuus. | |||
Taajuudella on kolme majakkaa. Lisätietoja: | |||
http://www.rsgb-spectrumforum.org.uk/beacon_reporting.html | |||
== 5 MHz brittilästen sotilasasemien SINPO-raportti == | |||
Brittiläiset sotilasasemat antavat SINPO-raportin: | |||
{| border=2 | |||
|- | |||
| 1 | |||
| 2 | |||
| 3 | |||
| 4 | |||
| 5 | |||
|- | |||
| Signal | |||
| S0-S2 | |||
| S3,S4 | |||
| S5,S6 | |||
| S7,S8 | |||
| S9,++ | |||
|- | |||
| Interference<br>(QRM) | |||
| S9,++ | |||
| S8,S7 | |||
| S6,S5 | |||
| S4,S3 | |||
| S2,S1,S0 | |||
|- | |||
| Noise (QRN) | |||
| S9,++ | |||
| S8,S7 | |||
| S6,S5 | |||
| S4,S3 | |||
| S2,S1,S0 | |||
|- | |||
|} | |||
[[Category:Radioamatöörialueet]] | [[Category:Radioamatöörialueet]] |
Versio 14. elokuuta 2005 kello 18.31
60m — 5 MHz | ||
---|---|---|
Taajuusväli | n. 5280 – 5400 kHz | |
Status | kokeiluluvalla vain kerhoille | |
Suurin lähetteen leveys | 2,8 kHz | |
Tehorajat watteina | ||
Yleisl. | Perusl. | |
CW/FM/AM | - | - |
SSB | 50 | 50 |
vain USB sallittu pistetaajuuksilla |
60m: 5280 - 5400 kHz
60 metriä ei ole radioamatöörialue, mutta kerhot voivat hakea kokeiluluvan tiettyjen pistetaajuuksien käyttöön tällä alueella. Suomessa lähetelajeista vain USB on sallittu. Sallitut pistetaajuudet ovat:
Keskitaajuus (kHz) |
Kantoaaltotaajuus (VFO-taajuus, kHz) |
5280 | 5278,6 |
5290 | 5288,6 |
5300 | 5298,6 |
5332 | 5330,6 |
5348 | 5346,6 |
5368 | 5366,6 |
5373 | 5371,6 |
5400 | 5398,6 |
Lisätietoja Ficoran sivuilta.
Bandi muualla maailmassa
UK | USA | FINLAND | NORWAY | CANADA | ||||||
CW, USB & Digital Modes | USB | USB | CW & USB | CW & USB | ||||||
Channel | Centre Freq kHz |
USB Carrier Freq kHz |
Centre Freq kHz |
USB Carrier Freq kHz |
Centre Freq kHz |
USB Carrier Freq kHz |
Centre Freq kHz |
USB Carrier Freq kHz |
Centre Freq kHz |
USB Carrier Freq kHz |
FA | 5260 | 5258.5 | 5260 | |||||||
5269 | ||||||||||
FB | 5280 | 5278.5 | 5280 | 5278.6 | 5280 | 5278.5 | 5280 | |||
FC | 5290 | 5288.5 | 5290 | 5288.6 | 5290 | 5288.5 | 5290 | |||
5300 | 5298.6 | |||||||||
5319 | ||||||||||
5329 | 5325.5 | |||||||||
5332 | 5330.5 | 5332 | 5330.6 | 5332 | 5330.5 | |||||
5348 | 5346.5 | 5348 | 5346.6 | 5348 | 5346.5 | |||||
5368 | 5366.5 | 5368 | 5366.6 | 5368 | 5366.5 | |||||
5373 | 5371.5 | 5373 | 5371.6 | 5373 | 5371.5 | |||||
FE | 5400 | 5398.5 | 5400 | 5398.6 | 5400 | 5398.5 | 5400 | |||
FM | 5405 | 5403.5 | 5405 | 5403.5 | 5405 | 5403.5 | 5405 |
Huomioita: Kanava FC keskitaajuudeltaan 5290 kHz on briteissä HF etenemätestitaajuus. Taajuudella on kolme majakkaa. Lisätietoja: http://www.rsgb-spectrumforum.org.uk/beacon_reporting.html
5 MHz brittilästen sotilasasemien SINPO-raportti
Brittiläiset sotilasasemat antavat SINPO-raportin:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
Signal | S0-S2 | S3,S4 | S5,S6 | S7,S8 | S9,++ |
Interference (QRM) |
S9,++ | S8,S7 | S6,S5 | S4,S3 | S2,S1,S0 |
Noise (QRN) | S9,++ | S8,S7 | S6,S5 | S4,S3 | S2,S1,S0 |