Ero sivun ”DBm” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
>Oh3gdd Ei muokkausyhteenvetoa |
>Oh2mqk (formatoinnin säätöä) |
||
(4 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
[[ | '''dBm''' = [[desibeli|desibeliä]] suhteessa yhteen [[watti|milliwattiin]]. | ||
[[ | |||
Esimerkiksi: | |||
{| | |||
|- | |||
|align=right|1 [[Watti|µW]] | |||
| = | |||
|align=right|-30 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right|0 '''dBµW''' | |||
|- | |||
|align=right|10 [[Watti|µW]] | |||
| = | |||
|align=right|-20 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right|10 '''dBµW''' | |||
|- | |||
|align=right|100 [[Watti|µW]] | |||
| = | |||
|align=right|-10 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right|20 '''dBµW''' | |||
|- | |||
|align=right|0.1 [[Watti|mW]] | |||
| = | |||
|align=right|-10 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right|20 '''dBµW''' | |||
|- | |||
|align=right|1 [[Watti|mW]] | |||
| = | |||
|align=right|0 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right|30 '''dBµW''' | |||
|- | |||
|align=right|10 [[Watti|mW]] | |||
| = | |||
|align=right|10 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right| | |||
|- | |||
|align=right|0.1 [[Watti|W]] | |||
| = | |||
|align=right|20 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right|-10 [[dBW]] | |||
|- | |||
|align=right|1 [[Watti|W]] | |||
| = | |||
|align=right|30 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right|0 [[dBW]] | |||
|- | |||
|align=right|10 [[Watti|W]] | |||
| = | |||
|align=right|40 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right|10 [[dBW]] | |||
|- | |||
|align=right|100 [[Watti|W]] | |||
| = | |||
|align=right|50 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right|20 [[dBW]] | |||
|- | |||
|align=right|1000 [[Watti|W]] | |||
| = | |||
|align=right|60 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right|30 [[dBW]] | |||
|- | |||
|colspan=5| | |||
|- | |||
|align=right|100 [[Watti|mW]] | |||
| = | |||
|align=right|20 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right| | |||
|- | |||
|align=right|200 [[Watti|mW]] | |||
| = | |||
|align=right|23 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right| | |||
|- | |||
|align=right|400 [[Watti|mW]] | |||
| = | |||
|align=right|26 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right| | |||
|- | |||
|align=right|500 [[Watti|mW]] | |||
| = | |||
|align=right|27 '''dBm''' | |||
| = | |||
|align=right| | |||
|- | |||
|} | |||
Tavallinen [[FM|NBFM]] hamssiradio kuulee 12 [[Desibeli|dB]] [[SINAD]]:lla (joka on varsin hyvä äänenlaatu) signaalitason -116 '''dBm''' | |||
Tavallinen [[SSB]] hamssiradio kuulee 10 [[Desibeli|dB]] [[S/N]]:llä signaalitason -126 '''dBm''' | |||
[[Category:Desibelit]][[Category:Mittayksiköt]] |
Nykyinen versio 19. tammikuuta 2008 kello 06.29
dBm = desibeliä suhteessa yhteen milliwattiin.
Esimerkiksi:
1 µW | = | -30 dBm | = | 0 dBµW |
10 µW | = | -20 dBm | = | 10 dBµW |
100 µW | = | -10 dBm | = | 20 dBµW |
0.1 mW | = | -10 dBm | = | 20 dBµW |
1 mW | = | 0 dBm | = | 30 dBµW |
10 mW | = | 10 dBm | = | |
0.1 W | = | 20 dBm | = | -10 dBW |
1 W | = | 30 dBm | = | 0 dBW |
10 W | = | 40 dBm | = | 10 dBW |
100 W | = | 50 dBm | = | 20 dBW |
1000 W | = | 60 dBm | = | 30 dBW |
100 mW | = | 20 dBm | = | |
200 mW | = | 23 dBm | = | |
400 mW | = | 26 dBm | = | |
500 mW | = | 27 dBm | = |
Tavallinen NBFM hamssiradio kuulee 12 dB SINAD:lla (joka on varsin hyvä äänenlaatu) signaalitason -116 dBm
Tavallinen SSB hamssiradio kuulee 10 dB S/N:llä signaalitason -126 dBm